Порошенко залишається єдиним шансом втримати країну від зворотного дрейфу в бік Росії, – Каратницький

Порошенко залишається єдиним шансом втримати країну від зворотного дрейфу в бік Росії, – Каратницький

Із наближенням 31 березня, дати президентських виборів в Україні, Росія активізувала зусилля щодо впливу на передвиборчі перегони. У недавньому звіті розвідки США йдеться, що Кремль прагне застосувати низку інструментів, аби «скористатися крихкою економікою Києва, корупцією, кібервразливістю і суспільним невдоволенням». Мета РФ – перемогти Порошенка і привести до влади менш антиросійськи налаштований уряд.

Про це пише старший науковий співробітник і один з директорів Ініціативи «Україна в Європі», проекту «Атлантична Рада» Адріан Каратницький у своїй статті для gazeta.ua.

«Іноземні дипломати й західні уряди приходять до парадоксального усвідомлення: Порошенко залишається їхнім найкращим і єдиним шансом втримати країну від зворотного дрейфу в бік Росії, попри те, що повільні темпи реформ в Україні не виправдовують їхніх надій на швидкі зміни», – зазначає він.

На думку Каратницького, для Володимира Путіна не так важливо, хто саме переможе на виборах в Україні. Головне, щоб це не був Порошенко. Перемога будь-якого з двох інших лідерів перегонів – політично недосвідченого Володимира Зеленського та політичного старожила з лівими поглядами Юлії Тимошенко – може дестабілізувати ситуацію всередині країни і відкрити двері для ще більшого впливу Росії.

«Спроби Москви зірвати кампанію Порошенка мають і особисті причини. Коли чинний президент прийшов до влади, виглядав як прагматичний політик, що ратує за мир. Враховуючи його бізнес та статки, мав репутацію ще й відкритого до угод. Путін, імовірно, думав, що тодішні інтереси Порошенка в Росії змусять його йти на компроміс. Але сталося інакше: Порошенко використав дипломатичні навички, щоб заручитися підтримкою Заходу і добитися серйозних економічних санкцій проти Росії.

В Україні ж він зробив ставку на зменшення культурного впливу країни-агресора – заборонив російські телеканали і соціальні мережі. Заохочував використання української мови у ЗМІ та школах. Дотиснув створення незалежної української православної церкви. Релігійне відмежування від Росії завдало серйозного удару по історичних претензіях Москви на Київ і обійдеться російській церкві в мільйони доларів, якщо говорити про об’єкти церковної власності. А також послабить вплив в Україні її «м’якої сили». Порошенкові вдалося переконати Сполучені Штати надати Україні летальну оборонну зброю. Відновити українську військову промисловість і створити потужну армію», – зазначає Каратницький.

Усе це, додає він, стало головним болем для Путіна. Бо той очікував, що Україна зів’яне під впливом російської агресії. Зараз він не може навіть припускати, що Порошенко залишиться при владі на ще один президентський термін.

За даними СБУ, з початку виборчої кампанії Росія кинула сотні мільйонів доларів, щоб вплинути на вибори в Україні й зірвати їх. Кремль прагне підвищити політичну температуру в країні. Тому просуває міжетнічні та міжконфесійні конфлікти, зображує Порошенка безпорадним лідером, який не здатний підтримувати порядок.

У соцмережах активізувалася кампанія з дезінформації. І кібератаки – спрямовані проти українських чиновників. Російські хакери щодня атакують Центральну виборчу комісію.

«Українська антикорупційна організація, яку фінансово підтримують країни Заходу, нещодавно оприлюднила масив документів від анонімного джерела, що свідчить про неправомірні вчинки наближених до Порошенка осіб. Залишається, втім, імовірність, що ці дані фальсифікували російські чи наближені до Росії гравці», – пише Каратницький.

За його словами, Кремль у кампанії проти Порошенка використовує лояльних до себе українських бізнесменів і політиків, надаючи їм привабливі угоди та доступ до ринків.

«Масштаби втручання Росії в українську політику можуть здатися малоймовірними. Та не варто недооцінювати глибинне бажання Путіна відновити свій вплив на Україну. На тлі цих свідчень про втручання Росії Порошенко, якого чимало критикують, починає здаватися багатьом західним спостерігачам обґрунтованою альтернативою. Звичайно, оцінки його президентства залишаються неоднозначними. Незважаючи на певне економічне зростання, для більшості українців ситуація не поліпшується – їхня середньомісячна заробітна плата в грудні становила $390. І хоча Порошенко контролює заходи з протидії корупції, критики звинувачують його в повільних темпах реформ, у тому числі змін у судовій системі.

Але які альтернативи? Його суперники, ймовірно, послаблять зв’язки України із Заходом або створять невизначеність, відкотивши ситуацію назад. Західні політики усвідомили, що, можливо, в їхніх інтересах прийняти досягнення Порошенка і заплющити очі на недоліки. Українські патріоти-ліберали теж доходять такого висновку. Як нещодавно заявив один із найбільш знаних інтелектуалів Ярослав Грицак, «головне рішення, яке повинні прийняти ліберали сьогодні – це підтримати Порошенка у першому турі або дочекатися другого», – підсумовує Каратницький.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Оригінал публікації на сайту ZIK

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *