Михайло Гичка: «Якщо гроші йтимуть за пацієнтом, він вибиратиме кращі умови»

– У зв’язку із проведенням медичної реформи змінюється система обслуговування населення. Які зміни вже втілено, а які відбудуться найближчим часом?

– Найперше, це те, що медична допомога надається на трьох рівнях – це первинна, вторинна та третинна ланки. З 1 липня надійдуть кошти на реформування «первинки». Це амбулаторії. Зараз всі амбулаторії, чи то вони є у Львові, чи в районах повинні або перейти на ФОП, або мають стати комунальними некомерційними підприємствами. Тому що, в іншому разі не будуть укладені угоди з Національним агентством здоров’я України, яке й буде фінансувати лікування пацієнтів.

Реформа другого рівня стосується центральних районних і центральних міських лікарень. Запрацюють вони в новому форматів з 2019-го року. Їм теж потрібно перетворитися в комунальні некомерційні комунальні підприємства. А реформування медичних закладів третього рівня відбудеться в 2020-му році.

Тож вже зараз на місцях потрібно спільно працювати з органами місцевого самоврядування, аби перейти на нові форми господарювання. Якщо цього не буде зроблено до 1 липня – не надійдуть державні кошти. Весь тягар фінансування ляже на плечі і так обмежених місцевих бюджетів. Так гласить Закон і його потрібно виконувати.

Обов`язковим також є і підписання угоди між місцевими мешканцями і сімейними лікарями на території обслуговування. Хотів би на цьому наголосити. І тому прошу і лікарів, і жителів сіл та міст з цим питанням не зволікати і до 1 квітня укласти відповідні декларації. Один сімейний лікар може обслуговувати до двох тисяч пацієнтів.

– Як проводитиметься госпіталізація хворих і в районні лікарні, і в обласну?

– З цим проблем не буде. Сімейний лікар зобов`язаний скерувати хворого у медзаклад другого рівня. Тобто – у районну лікарню. Хоча можна укласти угоду і з медзакладами третього рівня – з обласними лікарнями. Але це буде невигідно для сімейного лікаря, оскільки всі державні кошти на лікування хворого будуть направлені у «третинку».

Що це означає? Сімейний лікар буде докладати максимум зусиль, аби підвищити  свою фаховість і вилікувати хворого. Адже зарплата лікаря напряму залежатиме від кількості його пацієнтів. Це має підвищити якість надання допомоги на місцях.

– «Обери собі лікаря», що означає цей вислів на практиці? Як обрати собі лікаря, як правильно оформити угоду з лікарем і чи обов’язкова ця угода для кожного члена сім’ї?

– Так, угода є обв`язковою. Інше питання: як обрати собі сімейного лікаря? Скажімо мешканцям сіл буде легше, а от у великих містах, це буде певною проблемою. Бо обирати лікаря можна і не за місцем проживання. Але тут усе залежить від уподобань людей і, звичайно, від фаховості лікаря. Може виникнути і така ситуація, що лікарі самі проситимуть мешканців, аби ті уклали з ними угоду, якщо у них буде мала кількість бажаючих обслуговуватись.

– Як діяти людині, коли вона захворіла, перебуваючи у відрядженні чи на відпочинку, тобто за межами свого населеного пункту?

– Людина має повне право звернутися по медичну допомогу. І її зобов`язані прийняти. Надання ургентної допомоги має гарантуватися і проплачуватися державою.

– А тепер про медичні заклади. Як відбувається їхнє перепрофілювання і чи не стане це причиною скорочення медперсоналу?

– Перепрофілювання буде відбуватися дещо болісно. Наприклад, якщо взяти певну районну лікарню, де є, до прикладу, дитяче відділення, гінекологія, а вони не виправдовують свої функції, щоби надавати повну необхідну допомогу по патологіях – проводитиметься скорочення. Як на мене, то їх потрібно перепрофільовувати на денні стаціонари, щоби не було нічних чергувань. У денному стаціонарі  надали пацієнту потрібну допомогу – і він пішов собі на вечір додому. В такому випадку відпаде потреба чергувань медсестер, приготування їжі, тощо.

Відбудуться скорочення. Також і пенсіонерів. Але, щоб вони були безболісними треба, аби Верховна Рада  збільшила розмір пенсій і люди би самі пішли.

– Як будуть взаємодіяти медичні заклади в перехідний період?

– Всі медичні заклади у перехідний період будуть діяти на угодах про взаєморозрахунок. Кошти у повному обсязі виділятиме держава на первинний рівень.

– Чи гарантують усі ці зміни зростання якості наданих послуг у медичних закладах?

– Звичайно. Кожен розумний керівник медичного закладу буде старатися мати сучасну апаратуру і обладнання, потужне і ефективне. Адже в такому разі він зможе сказати, що тільки в мене це є і тільки наші лікарі здатні вас вилікувати.

Важливим аспектом стане і ставлення персоналу до пацієнтів – усмішка, гарний доглянутий вигляд, приємне спілкування. Це також буде впливати та братися до уваги. Бо якщо гроші будуть йти за пацієнтом, пацієнт буде вибирати собі, де є кращі умови, де до нього гідно ставляться, де є найновіше обладнання, де можуть надати якісну допомогу. Тоді за пацієнта будуть боротися всі клініки. Тому що, знову ж таки, можна звернутися у приватну клініку.

– На Львівщині існує проблема з малою кількістю пологових будинків та відділень. Коли ж врешті буде завершено реконструкцію перинатального центру і пологового відділення в обласній лікарні?

– На сьогодні це справді проблема. Але після того, як Уряд виділив додаткові кошти – вона вирішується. Вже завершується реконструкція перинатального центру і він запрацює з 1 квітня. В нас, в обласній лікарні, також йде інтенсивний ремонт усіх поверхів пологового корпусу. І сподіваюсь, що ми також запрацюємо цього року. Повірте, що все робиться для того, аби наші діти, наше майбутнє покоління народжувалися в достойних умовах. Однак, разом з тим, людям важко усвідомити, що у всіх країнах Європи медична послуга, медичний догляд є платним.

До прикладу, коли я був в Німеччині у 2016 році, тоді за звичайні пологи страхова компанія платила клініці 2700 євро. Якщо були ускладнення, то сума була близько 6000 євро. Однак там акушер-гінеколог приймає пологи, якщо є загроза першого-другого ступеня. Якщо ж все без ускладнень, то пологи приймає акушерка.

– Які ще відділення ви реконструюєте і, які плани подальшого розвитку?

– Окрім пологового відділення в цьому корпусі є центральна лабораторія, яка також потрапляє під ремонт. Вже зробили в другій хірургії капітальний ремонт операційної, де були залучені позабюджетні кошти. Окрім того, ми придбали нові операційні столи, нові лампи, наркозний апарат, монітори та інше необхідне обладнання. Зараз триває ремонт післяопераційної палати, де плануємо зробити максимально комфортним перебування пацієнтів після проведення хірургічних втручань.

Цьогоріч також укладемо угоду про приватно-державне партнерство з колегами з Польщі, які хочуть інвестувати в нашу лікарню ангіограф, комп’ютерний томограф, ехокардіограф,  придбати ще три машини швидкої допомоги, що мали би надавати допомогу людям з гострим коронарним синдромом – інфарктом Міокарда.

Окрім того, вже надійшла допомога від Люксембурзького Червоного Хреста на ремонт післяопераційної палати в дитячій кардіохірургії.

За угодою, яка підписана з Віннер Груп Україна, вже в березні буде доставлений реанімобіль для недоношених діток, який до нас привозять з цілої області. Наступний реанімобіль передадуть нам в травні.

Також плануємо поліпшити умови у відділенні судинної хірургії, провести капітальний ремонт палат у неврологічному відділенні.

І вже завершили ремонт у відділенні щелепо-лицевої хірургії.

– Програма «Доступні ліки» минулого року була провалена. Лише на Львівщині не використано майже 25 млн грн. Чому так сталося?

– Мабуть, через те, що не було розширено список медикаментів, а кожен пацієнт десь звикає до своїх ліків. Не було альтернатив, у рецептах їх не вказують. Шкода, звичайно, що на Львівщині виконали програму тільки три райони. Та й інформаційна складова цієї програми явно була недостатньою. Адже не всі пацієнти і не всі лікарі знали про неї у повному обсязі.

– Цьогоріч, у межах цієї програми, Львівщині виділено понад 65 млн грн чи будуть враховані помилки 2017 року в реалізації програми, який механізм відшкодування вартості ліків, і на які категорії хворих розповсюджуються положення цього проекту?

– Переконаний, що помилки, звичайно, будуть враховані. За цією програмою розмір відшкодування коштів за ліки визначається самим пацієнтом. Тобто, лікар виписує рецепт, з яким пацієнт йде у визначену аптеку. В аптеці провізор має повідомити хворого про варіанти лікарських засобів, які є в наявності, і за які потрібно доплатити. Знову ж таки, якщо це дешеві ліки, то доплачувати непотрібно, а якщо засоби дорогі, треба доплатити.

Раніше механізм відшкодування вартості ліків поширювався на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. З початку 2018 року МОЗ розширило цей перелік. Додалися ще три напрямки: захворювання кишково-шлункового тракту, здоров’я матері і дитини та депресивні стани.

І звичайно, вже проводиться широка інформаційна кампанія, аби практично всі знали про неї і змогли скористатись послугами. Адже здоров`я людини – це основне для кожного з нас.

Оригінал публікації на сайту Львівська Газета

Учасник «Хати на тата»: Все телебачення можна звести до трьох букв – «шоу»

«Львівська газета» поспілкувалася з учасником 3-ї серії 2-го сезону телешоу «Хата на тата» Михайлом Кореневим. Ми дізналась, як відрізняється картинка, яку нам показують з екранів телевізорів, від того, що відбувається за лаштунками зйомок. І до чого варто бути готовим, якщо хочете стати учасником телевізійного шоу-проекту.

– Михайле, розкажи, як потрапив на проект? Як відбувається відбір?

– До мене подзвонив товариш, розповів, що шукають на проект сім’ю, де є хоча б одна дитина, яка вміє говорити, може давати інтерв’ю. І щоб тато був веселий. Основний критерій відбору: персонаж має бути цікавим. Я подумав «чому б і ні». Опісля нам з дружиною, я так розумію, одночасно телефонували з каналу.

– Що запитували?

– Про взаємини в сім’ї, про те, що ми любимо, чим займаємось. Які у нас стосунки в побуті. Вже після цього нас запросили до Києва всією сім’єю. За власний рахунок, адже поки ти не підписав договір – ти кандидат на роль. Ми їздили на кастинг ще на перший сезон шоу. Дружину Любу десь на годину відвели в окрему кімнату, потім мене. З нами там були оператор, психолог, журналіст. Запитання ставили найрізноманітніші: про фобії, про те, чого я не вмію робити. А дружину запитували більше про те, чого вона хотіла б мене навчити, які мої позитивні/негативні сторони, що її в мені не влаштовує. На основі цього потім придумували завдання, деякі пропонувала і дружина. І все. Ми поїхали додому…Чекали, але дзвінка все не було. Десь під закінчення першого сезону нас знову запросили до Києва. З’ясувалося, що на перший сезон нас не взяли, бо «татів-вар’ятів уже було достатньо». Нам сказали: «Ми витримували вашу сім’ю, як хороше вино».

– Як відбувається підготовка до зйомки?

– За тиждень «до» приїжджає троє людей. Вони оглядають квартиру, місто та дивляться, в яких локаціях проводити зйомки. За умовами, має бути достатня площа квартири, аби була окрема кімната, в якій знімальна група могла б розмістити апаратуру. В нас дві кімнати в квартирі, але вдалось домовитися з сусідами. Їх на час зйомок за кошт каналу поселили в готель, і використовували ту кімнату як back room. Тоді я і дружина мали домовитися про вихідні на роботі. Тоді ж ми підписали контракт.

– До слова, про контракт…Які там були умови?

– Я точно пам’ятаю, що за умовами договору ми рік після виходу програми в ефірі не мали права нікому розповідати про зйомки, навіть рідним. Також – жодних згадок у соцмережах чи публікацій фото. Друга умова – якщо я відмовляюся, від зйомок ДО їх початку – оплачую штраф 50 тисяч гривень, якщо відмовляюся щось виконувати вже посеред знімального тижня – 100 тисяч гривень. А виграш на той час був 30 тисяч. Розчаруванням стало те, що цю суму оплачували через банк і зняли податок на майже 9 тисяч (!) гривень… Єдиною умовою зупинки зйомок була б ситуація, яка загрожувала б життю чи здоров’ю дітей. Була ще умова, що не можу користуватись сторонньою допомогою. От коли було завдання спекти яблучний пиріг, я справді не знав, як це робити, але не мав права користуватися ні інтернетом, ні телефоном. Вони хотіли зняти, як викручуватимуся з ситуації. І про кожен свій наступний крок я мав попереджати режисерів, а вони вже казали: можна чи ні робити те або інше. Тоді я пішов на ринок, хоча навіть не знав, які інгредієнти потрібні на пиріг. І казав до продавчинь: «Я куплю у вас ці яблука, якщо скажете рецепт». Так і викрутився…

– У журналістських колах ходили чутки, що насправді ніхто не знімає весь тиждень, а днів три, а потім усе вирішує хороший монтаж.

– У нас зйомки тривали навіть більш ніж тиждень, днів 8. Тоді приїхало 14 осіб знімальної групи (оператори, режисери, психолог, сценаристи)… По квартирі розмістили 6 камер, які писали все 24 години на добу. Крім них, були ще 3 оператори, які ходили всюди за мною. Зйомки не вели тільки тоді, коли було вимкнуте світло. Мій син Ромчик махав останньому оператору ручкою «на добраніч», і той їхав до всіх у готель. Також ми домовлялися про план дій наступного дня, коли знімальна група приїжджає. Здебільшого це була 7 ранку. Писали відео і звук усього, крім прийому душу. Якщо нормальна людина прокидається зранку, то йде в туалет чи робити каву, а я насамперед чіпляв на себе звук (петличний мікрофон, який записує звук на камеру, – ред.).

– У твоїй історії був момент, коли ти взяв маленьких дітей у нічний клуб. Ти сам так вирішив?

– На той час ми не залишали дітей самих удома. Старшому сину Юрчикові було тоді 6 років. Та й не все було так, як показали на відео. Насправді ми були там не довше, ніж годину. У програмі подали, наче це відбувалося глибоко вночі, а ми приїхали туди близько 22-ї години. Ми робили цю зйомку, щоб показати одне з трьох місць моєї праці.

– Якщо говорити про сюжет і монтаж. Чи багато відрізнялось у фінальному відео від реальних зйомок?

– Після того, як я побачив «телебачення» з середини, можу звести його до трьох букв – «ШОУ». Глядач бачить дуже поверхневу картинку. Як я вже згадував, на той час працював на трьох роботах, але показали тільки одну з них. Тоді я мав основну роботу, а ведучим на весіллях і в клубах працював додатково. Мене ж хотіли показати як тата-неробу, тому згадку про основну роботу вирізали з інтерв’ю і підмонтували. Також я мав виконати вдвічі більше обов’язкових завдань, але до фінального сюжету потрапили лише 6 із них. В одному із завдань, де я мав навчити Ромчика самостійно їсти, він почав робити це сам відразу, а потім ми почали трохи бавитися… У змонтованому сюжеті все було навпаки. Одне із завдань теж підмонтували. У ньому я мав привчити молодшого сина Ромчика до садка. Але зробити це за день чи два – нереально. Коли в малого почалась істерика, я сказав, щоб міняли завдання, бо травмувати дитину не дозволю. Тоді вирішили зробити сцену, де я нібито виходжу з кімнати, але насправді я залишався за кадром і син мене бачив, але вже спокійно бавився з іншими дітками. Звичайно, в багатьох моментах мені просто не щастило – коли зламалася пральна машинка… я сам собі знаходив пригоди. Частково грав на камеру, адже хотів у проекті випробувати й свої акторські здібності. Бувало, режисери через рацію зупиняли, щоб не перегинав. Але знаю, що багатьом придумують підставні ситуації.

Читайте також: «Міняю жінку»: через п’ять років учасниця вже може розказати правду!

– Одна з таких – коли твій син утік з дому?

– Так. Тоді я виконував завдання схуднути: година бігу і качання пресу. Мене схопила судома. Поки корчився від болю, хтось зі знімальної групи відчинив двері з квартири, і всі почали говорити «де малий?». Глядач дивиться це і думає, що батько такий поганий. Але ніхто не думає, що в цей час дитина не сама, з нею як мінімум оператор, який це все знімає. Ніхто не дав би дитині самій десь піти. Та й Ромчик ніколи сам з квартири не вийшов би.

– Як розподіляють кошти? За що платив ти, а за що – знімальна група?

– За все, що робилося вдома, що стосувалося виконання завдань, платив я. Коли зламалася пральна машинка, то в мене був вибір: викликати майстра (і виграш зменшився б на 5 тисяч) або купити нову. Я купив. Було завдання встановити дітям шведську стінку. Звичайно, я міг скрутити її з дощок, але я ж адекватний батько – взяв гроші, поїхав, купив. Вона ж залишилася вдома. Продукти, якими харчувалися, теж купував я, але знімальна група харчувалась окремо, я тільки кавою, чаєм пригощав. Жили вони теж окремо і за це платили самі. Це стосується також усіх домовленостей про місця зйомок, трансфери тощо. Тобто я платив лише за те, що потім залишалося в мене в помешканні. Коли зустрічав дружину, то отой букет з 70 троянд купила знімальна група. У дружини всі розваги, навчання циганських танців у тренажерному залі та зустрічі з відомими людьми, зокрема Анітою Луценко (багато з цього не увійшло до фінального монтажу) були за кошт проекту «Хата на тата».

– Ти сам придумав саме так зустріти дружину?

– У мене була інша ідея. Тоді популярності набирав Дзідзьо. Я хотів зустріти Любу і заспівати з ним пісню «Я тя кохам». У залі мали б зібратися всі друзі…Ну, мені сказали, що ідея класна, але, видно, було надто дорога для програми, або інша причина, якої я не знаю. Тому запропонували зустріти в центрі міста, подарувати великий букет троянд. Це був вихідний, я видзвонив знайомих, колег з роботи, які зустрічали її і дарували квітку, говорячи комплімент. І потім усі зійшлися навколо, після кодового слова «жінка» всі розійшлись і з натовпу вийшов я. Моєю ідеєю було викинути в кінці квіти. Я розумію, що знімальна група хотіла створити романтику, але і в ній має бути щось моє, авторська лепта. По-перше, Люба не любить троянди, і дарував їх не я. Ми з дітьми подарували їй улюблені хризантеми.

– Життя після проекту… Що змінив цей проект у вашій сім’ї?

– Не скажу, що кардинально щось змінилось, але для мене і дружини найважливіше те, що психологи нам відкрили очі на проблеми зі здоров’ям молодшого сина. На той час він говорив лише кілька своїх звуків. Усі нам казали, що це хлопчик, що скоро заговорить, але насправді була проблема з розвитком мовлення. І ми зараз ще працюємо над цим з логопедами. Величезне дякую за це знімальній групі. Друге: шоу допомогло мені в кар’єрі, адже тепер, коли веду весілля, то мене впізнають і починають розпитувати про участь у шоу. Людям це цікаво. Я розповідаю, жартую на цю тему. Всім весело.

– Ти слідкував за реакціями в соцмережах?

– Так, мене дуже засмутили коментарі. Були й хороші, але були й дуже неприємні.

– Що писали?

– Різне… Як я погано доглядаю дітей, не годую їх, що я неадекватний батько і «як так можна над дітьми знущатися». Тут два варіанти: це пишуть цільово «тролі», або люди дивляться однобоко. Вони не розуміють, що все, що робиться на телебаченні, описується словами «шоу» і «сценарій».

– А як змінилися стосунки з дружиною?

– Спочатку після закінчення зйомок вони навіть були напруженими. Якщо я сприймав шоу як буденність, то вона – радше як «зірковий час». Упродовж періоду зйомок вона жила на кошти проекту, бачила відомих людей, усі виконували її бажання. А вдома – побут… Були навіть такі фрази: «Я не буду прибирати, бо в мене манікюр». То перший тиждень був важким, але за кілька днів усе налагодилося. Щодо змін, то після виходу програми ми трохи розподілили обов’язки щодо дітей, старшого сина віддав на футбол. У побуті все залишилося так само. У мене така філософія: якщо дружині треба в чомусь допомогти, вона каже – і я допомагаю.

Оригінал публікації на сайту Львівська Газета

«Романтичний вечір» в останній день зими

Лауреат всеукраїнських і міжнародних музичних конкурсів, переможець Всеукраїнського відбору на конкурс класичної музики «Молоді музиканти Євробачення-2012» у Відні, бакалавр Школи музики у Кельні, а віднедавна – музикант у складі оркестру «Віртуози Львова». Богдан Івасик розповідає про навчання, кар’єрний шлях та скрипальські будні.

– Доброго дня! Богдане, нещодавно Ви повернулися з турне в Німеччині. Де побували?

– Це було турне у складі оркестру «Віртуози Львова». Ми їздили північно-західним регіоном Німеччини – Бремен, Ганновер, Гамбург. Десять днів у мандрівці – і трохи менше концертів, бо ще переїзди. Щодня в новому місті. З нами їздили двоє солістів та запрошений диригент Маріо Косіч зі Словаччини. Ми виступали з ним у Львові – це звичайна практика для музикантів: спробувати на рідній сцені програму, перш ніж виїжджати з нею за кордон.

– Де найбільше сподобалося? І яке загалом ставлення до українського колективу?

– Насправді, всюди приймали тепло, були великі концертні зали – і цілком наповнені. Деякі вражали своєю акустикою. Навіть не симфонічні приміщення, а більш камерні, ідеальні для струнного складу. А у основному складі нашого оркестру лише струнні.

– Після масштабного початку року – попереду концерт 28 лютого, Ваша сольна презентація. На що чекати?

– «Романтичний вечір» у останній день зими – це мій сольний концерт, перший після закінчення вишу в Кельні. Я чекаю на змогу показати те, чого навчився за ці роки закордоном. Програму підбирав, щоб вона була не заїжджена і містила твори високої скрипкової класики епохи романтизму. Наприклад, Концерт №1 Макса Бруха – це стандартний віртуозний твір для скрипаля-соліста. Цікаво, що цей композитор народився в Кьольні, тому є певний зв’язок з локацією, де і я провів багато часу. Також звучатиме твір, який давно хотів виконати – це «Роздум» Чайковського. Він написаний під впливом перебування на одній віллі в Україні. І тут знову є територіальний зв’язок з рідними місцями.

– Ви народилися в Кривому Розі. Навчалися в Києві та Москві… Як почали життя в музичній сфері?

– Батьки мали ідею, щоби я грав на  музичному інструменті – як хобі. А мені захотілося саме скрипку. З батьками дуже пощастило: вони підтримують у всіх починаннях. Планів щодо того, щоб скрипка стала моєю професією спочатку не було.

– А чи був переломний момент, коли стало зрозуміло, що скрипка буде не лише хобі, а справою життя?

– Від початку я відчував, що це серйозне заняття. З батьками одразу ж мав розмову про те, що закінчуватиму дитячу музичну школу в Кривому Розі.

– Після цього навчалися спочатку в Києві, потім в Москві… Як в дитинстві реагували на таку зміну локацій?

– Дитині це легше сприймати. Постійні переїзди – складні, але батьки підтримували. Батько через роботу не завжди міг бути поруч. Але мама їздила зі мною всюди. Потім ми оселилися у Львові.

– Львів – це теж була ваша ідея?

– Так вийшло, що я хотів продовжувати навчання, тому ми осіли тут. Я закінчив музичну школу у Львові і після неї поїхав до Німеччини.

– А чому обрали Кьольн?

– Ідея полягала не в тому, щоб поїхати закордон, а у тому, щоб знайти викладача, у якого хотів би навчатися. В Кьольні знайшов його – легендарного скрипаля Віктора Третьякова. Як на мене, він один з найкращих скрипалів ХХ століття. Мені дуже пощастило – бо потрапив в останній набір до його класу, – в Німеччині в державних вишах викладачі після певного віку виходять на пенсію.

– Гарно освоїли мову?

– У виші є вимога: знати німецьку на рівні В2, вище середнього. І мати відповідний диплом. У мене він був. Інакше б не зміг навчатися.

– Попри навчання, Ви багато виступали з професійними колективами, а дебютували з оркестром «Віртуози Львова» у віці семи років.

– Співпрацюємо понад десять років. Це той оркестр, з яким пройшов більшість етапів творчого становлення – від дитини, підлітка й до відносно дорослого музиканта. Тепер я став частиною цього колективу.

– А з якими ще колективами ви працювали?

– «Київські солісти» Богодара Которовича – це оркестр, з яким відбувся мій дебют, у тому ж році, коли  вперше виступив з «Віртуозами Львова». Також була нагода концертувати з львівськими колективами – філармонійним та «Академією». В Польщі я мав проект у місті Зелена Гура. Нещодавно брав участь у літньому турне «Філармонії націй» – це німецький сезонний оркестр, одним з засновників якого був Леонід Бернстайн.

– Також Ви брали участь в дитячому «класичному» Євробаченні та численних конкурсах.

– Великі конкурси дуже допомагають показати себе. Невідомі молоді таланти презентують себе вчителям, у яких могли б навчатися далі, вишам, менеджерам. Це насправді стрес і перегони. Концертне життя і такі насичені двотижневі «марафони» – це різні речі. Для конкурсу працюєш рік, щоб видати це за кілька тижнів при максимальній напрузі. І не завжди вдається. Як і в будь-яких змаганнях. Під час навчання в Кьольні я більше присвячував час самовдосконаленню і не брав участі в конкурсах. Але вже маю плани на майбутнє.

– Конкурси мають вікову межу близько 30 років. Як знак того, що музикант повинен реалізувати себе до цього віку. Це створює тиск?

– У найвідоміших світових конкурсах є вікові обмеження, а деякі проходять і не щорічно. Наприклад, конкурс Чайковського чи Королеви Єлизавети проводять раз на чотири роки. Подекуди лімітують кількість разів, які ти можеш взяти участь – наприклад, лише двічі. На мене це не тисне, бо ще маю час. Але в будь-якому разі, втрачати його не варто.

– Розкажіть про інструмент.

– Це цікава історія. Майстер – Анатолій Кочергін. Інструмент відносно новий – 1981 рік. Це не 16-17 століття, не Страдіварі чи Аматі. Але його творець більш відомий як реставратор. Власних скрипок він зробив з десяток – тому це в певному сенсі унікальна річ. Цей інструмент виступав на відомих сценах світу і здобував премії великих конкурсів – зокрема, Чайковського. Я граю на ньому з Євробачення у 2012.

– Є популярна думка, що кожен хоче бути солістом, але мало хто хоче бути оркестрантом. Ви працюєте в обох іпостасях. Що для Вас ближче?

– Таке кліше присутнє. Хоча коли навчався в Німеччині, – а це європейська країна оркестрів, – то зрозумів, що ця думка не всюди відповідає дійсності. Закордоном дуже висока  конкуренція, хоча кількість колективів зашкалює. У них пристойна зарплатня, я вже не кажу про найкращі оркестри на кшталт Берлінського філармонійного, який загалом є одним з топових у світі. Уявіть, які там конкурси на місця! Відбір проводять в декілька турів, перші тури – за ширмою, по звуку… Маю амбіції соліста. І хочу вірити – бо без віри нікуди – що я здатен бути ним. Робота в оркестрі – теж нелегка, особливо, коли йдеться про концертмейстера, ведучого «гравця». Таку роботу не кожен витримає. Солістом високого рівня стати ще важче. Але потрібно постійно вдосконалюватися.

– Де б найбільше хотіли виступити? Чи важливіші не місця, а колективи?

– Тут 50 на 50. Є дуже відомі сцени – Берлінська філармонія, Карнегі-хол, нещодавно відкрилася Паризька філармонія, Концертхаус у Відні і ще багато локацій. Хотілося б почути тамтешню акустику, атмосферу, відчути публіку…

– А як виглядає день молодого музиканта?

– Це залежить від того, чи є репетиція о 10 ранку… Багато хто вважає, що потрібно займатися по 6-8 годин. Але по-перше, це не всі витримують, а по-друге, не завжди корисний час за інструментом. Зрозуміло, що при підготовці до важливого виступу на практику йде більше часу і концентрації. Але в середньому достатньо мати 4 години на день для практики. Важливіше, як проводиш час, а не скільки. Також слухаю музику, окрім того, щоб її грати. Останнім часом цікавлюсь джазом і розширяю свої горизонти.

– Плануєте продовжувати навчання?

– Так, оскільки закінчив лише бакалаврат. Хочу здобути ступінь магістра. Розглядаю різні варіанти, але ще не визначився. Я вважаю, що це потрібно, і вчитися мені ще є чому.

– Музиканти, попри основне навчання, часто відвідують майстер-класи. Чи практикуєте такий метод навчання?

– У Німеччині я відвідував майстер-класи. Але все-таки це не навчання в чистому вигляді. Ти приходиш подивитися, як відомий музикант сам інтерпретує певні твори. Можна багато корисного дізнатися – часом я дивлюся їхні лекції на ютубі. Людей багато – інтерпретацій ще більше. Важливо знайти свій стиль і при цьому вберегтися від копіювання. Якщо вибирати між майстер-класами і постійним навчанням, то оберу останнє.

– Чи під час навчання в Німеччині помітили ставлення до української музики і музикантів?

– Українська музика набуває великої популярності і дуже подобається західній публіці, оскільки це новий матеріал і не така відома класика. І це хороша музика. Щодо музикантів, то тут складніше, бо багато людей навчалися за часів Союзу. Тому важко диференціювати їх. Наприклад, Давид Ойстрах народився в Одесі, Леонід Коган – у Дніпрі… Технічно – вони українці, але більшість життя працювали в Москві. Зате молода генерація здобуває славу і заслужене місце на світовій музичній арені.

– А чи буваєте з концертами у рідному місті?

– Я був там півтора року тому – виступив у музичному училищі. Хоча я там і не навчався, але відчуваю це як своєрідну альма-матер, бо добре знаю викладачів і підтримую з ними тісний контакт.

Оригінал публікації на сайту Львівська Газета